PROCES PROJEKTOWANA WNĘTRZ

ETAPY PROJEKTU

Projektowanie wnętrza składa się z etapów. Aby projekt był skrojony na miarę Twoich potrzeb, należy przejść przez wszystkie etapy. Sama realizacja projektu może być objęta nadzorem autorskim od samego początku inwestycji. Dokładny zakres projektowy ustalany jest z Tobą na pierwszym spotkaniu.

PIERWSZE SPOTKANIE

W pierwszej kolejności chcę poznać Twoje potrzeby dlatego projektowanie każdego wnętrza zawsze poprzedzone jest rozmową o Twoich oczekiwaniach i potrzebach o tym jak ma wyglądać projektowane wnętrze. Pytam o Twoje gusta i preferencje, o styl życia, jaki prowadzisz, o przyzwyczajenia i sposób funkcjonowania we wnętrzu. Omawiamy wspólnie zdjęcia inspiracji w celu wyczucia klimatu wnętrza w jakim najlepiej byś się czuł. Pozwala to poczuć ducha miejsca oraz wczuć się w Twoje potrzeby. Wszystko po to, by jak najlepiej dopasować do Ciebie, nowo projektowaną przestrzeń.

INWENTARYZACJA

Kolejnym krokiem jest spotkanie na miejscu inwestycji, gdzie przeprowadzona zostanie inwentaryzacja pomieszczeń, które będziemy projektować. Mierzę ściany, sprawdzam istniejące instalacje, stolarkę drzwiową i okienną. Sporządzam precyzyjne rysunki oraz dokumentację fotograficzną wszystkich pomieszczeń. W ten sposób jestem w stanie dokładnie zaprojektować każdy szczegół unikając niespodzianek. W przypadku gdy nie ma możliwości inwentaryzacji (np. budynek jest w budowie), projekt opieram na rzutach budowlanych dostarczonych w wersji elektronicznej.

PROJEKT KONCEPCYJNY

Na podstawie inwentaryzacji oraz znając Twoje potrzeby zaczynam pracę od stworzenia 2-3 propozycji układu funkcjonalnego w formie zwymiarowanych rzutów 2D. Wstępne projekty aranżacyjne obejmują rozkład poszczególnych stref, ustawienia ścian działowych, wszystkich mebli, sprzętów RTV, AGD i sanitariatów. Wszystko przedstawione w prosty, bryłowy sposób. Zawsze mam na uwadze warunki techniczne oraz zasady ergonomii i kompozycji. Po zapoznaniu się z Twoimi uwagami, nanoszę poprawki i opracowuję ostateczna wersję układu funkcjonalnego.

SCHEMAT ESTETYKI

Na tym etapie określamy charakter wnętrza jego styl, klimat. Pokazuje różne rozwiązania, materiały, kolory, inspiracje. Pracujemy na próbkach, dzięki czemu wiesz, jak dany materiał wygląda w naturze. Proszę żeby klient przedstawił również swoje rozwiązania i inspiracje na które zwrócił uwagę. Wybieramy konkretne elementy wyposażenia, które ostatecznie znajdą się w projekcie. Dobieramy płytki, podłogi, stolarkę drzwiową, oprawy oświetleniowe. Wybieramy meble dostępne na rynku, projektuje te które chciałbyś mieć na indywidualne zamówienie.

Na tym etapie możliwe są także spotkania w sklepach w celu wyboru wyposażenia i materiałów. Dzięki zebraniu wszystkich tych elementów, mogę w najlepszy sposób sprecyzować kształt projektowanej przestrzeni, by stanowiły spójną i harmonijną całość. W oparciu o ostatecznie zaakceptowany układ funkcjonalny oraz listę wybranego wyposażeniu i wybraną kolorystykę, przygotowuję wizualizacje pomieszczeń.

PROJEKT WYKONAWCZY I KOSZTORYSY

Jest to co do zasady najważniejsza, po projekcie koncepcyjnym, część pracy. Projekt wykonawczy to kompletna dokumentacja potrzebna do dokładnego odwzorowania projektu w realnym wnętrzu. Dzięki wysokiej szczegółowości, dokładności projektów realizacja odbywa się zgodnie z wypracowanymi wcześniej założeniami. Dokumentacja w formie książki zawierającej najważniejsze rysunki, wizualizacje oraz projekt oświetlenia, elektryki, hydrauliki, plany wyburzeń i nowo projektowanych konstrukcji. Rozmieszczenie kafli, projekt podłóg, sufitów podwieszanych, projekt zabudów, mebli dla stolarzy. Rysunki techniczne powstałe na tym etapie projektu stanowią dokładną instrukcję budowlaną dla ekipy wykonawczej.

Na podstawie projektu wykonawczego i po ostatecznej akceptacji wybranego wyposażenia podaje zestawienia ilościowe materiałów do sklepów, które przygotowują wyceny i oferty. Podaje adresy sklepów, które mają w swoim asortymencie wybrane wyposażenie wraz z listą elementów do zamówienia. Wycenie podlegają też wszystkie elementy wyposażenia na indywidualne zamówienie, m.in. zabudowy meblowe, meble tapicerowane, zabudowy ze szkła, lustra i inne.

NADZÓR AUTORSKI

Ostatni, ale kluczowy etap naszej współpracy to realizacja, której odpowiedni przebieg gwarantuje nadzór autorski. Wraz z początkiem prac remontowych pojawiam się na budowie w celu weryfikacji zgodności prowadzonych prac z projektem. Wszystkie pytania i wątpliwości wynikające z procesu wykonawczego rozwiązywane są na bieżąco podczas takich wizyt. Jednocześnie możliwe jest dokonywanie bieżących zmian spójnych z wypracowanymi założeniami projektowymi, jeśli pojawiają się nieprzewidziane problemy wykonawcze.Nadzór autorski pozwala na uniknięcie kosztownych błędów i w dużym stopniu przyspiesza realizację projektu.

Jeżeli sobie tego życzysz, mogę również zająć się tzw. „remontem pod klucz” i całkowicie przejąć odpowiedzialność za wykonanie wszystkich prac. Wówczas przejmuje rolę inwestora w zakresie koordynacji prac ekip remontowych. Dzięki współpracy z wieloma podwykonawcami, polecam sprawdzone osoby oraz omawiam z nimi projekt, zdobywam wyceny oraz ustalam terminy realizacji. Ustalam również ze sklepami terminy dostawy materiałów i odpowiednie rabaty. Koordynuję dostawy wyposażenia aż do przekazania Tobie gotowego, wykończonego wnętrza.

Dzięki rozszerzonemu nadzorowi oszczędzasz czas i pieniądze. Twoją rolą jest podejmowanie decyzji w kluczowych kwestiach.

Chcesz o coś zapytać, potrzebujesz więcej informacji?